Strona głównaWarto zobaczyćPueblos blancos, czyli białe miasteczka

Pueblos blancos, czyli białe miasteczka

Pueblos blancos, bo o nich mowa, to małe miasteczka, których najwięcej można spotkać w dwóch andaluzyjskich prowincjach: Malaga i Kadyks.

Zanim przejdę do głównego tematu tego postu, chciałabym Wam wszystkim podziękować za cierpliwość! Wiem, że zmiany na blogu zajęły trochę dłużej niż założyłam, ale mam nadzieję, że będziecie równie zadowoleni jak ja.

A teraz do sedna! W wyborze tematu do pierwszego wpisu pomogli mi turyści, którzy coraz chętniej odwiedzają Hiszpanię zimą, a ich zainteresowanie wzbudzają regiony mało rozreklamowane.

Pueblos blancos, bo o nich mowa, to małe miasteczka, których najwięcej można spotkać w dwóch andaluzyjskich prowincjach: Malaga i Kadyks. Co sprawia, że cieszą się aż taką popularnością? Przede wszystkim ich urok. Wszystko wygląda w nich tak, jak za czasów rządów Maurów z północnej Afryki. Labirynty wąskich uliczek, dominujący biały kolor fasad budynków mieszkalnych, patia ozdobione ceramiką i kwiatami oraz ludzie. To właśnie mieszkańcy pueblos blancos sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie. Wszyscy się tam znają, pozdrawiają na ulicy, przystają by ze sobą porozmawiać. Mają też niezwykle otwarte podejście do turystów, zachęcają ich do próbowania wina, miodu oraz innych własnoręcznie przyszykowanych specjałów.

Przedstawiony wyżej  schemat budowy miast to nawiązanie do czasów mauretańskich. To właśnie muzułmańscy władcy nakazywali budowanie miasteczek, z wykorzystaniem górzystych terenów, dzięki czemu dodatkowo zabezpieczali się na okres wojen. Ale dlaczego biały kolor i wąskie uliczki? To najprostsze i najlepsze wyjście przy tutejszym upalnym klimacie 🙂 Jak widać władza się zmieniła ale klimat nie, dlatego też Hiszpanie wykorzystali osiągnięcia muzułmanów, a my współczenie możemy te piekne i urokliwe miejsca podziwiać.

Jeżeli macie ochotę zobaczyć miejsca nowe, nie przepełnione jeszcze turystami, to białe miasteczka powinny znaleść się na Waszej wakacyjnej liście. Frigiliana, Mijas, Ojen, Setenil de las Bodegas i wiele innych przywita Was uśmiechem i pysznym jedzeniem!

Kamila

Przeczytaj również

Najnowsze